Završen projekt UP.02.1.1.06.0085 ZNANJEM DO POSLA
Korisnik: Centar inkluzivne potpore (CIP) IDEM
Partneri: Grad Karlovac, Splitsko-dalmatinska županija
Cilj projekta: osnaživanje i radno aktiviranje osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada, dugotrajno nezaposlenih, senzibiliziranih osobe koje imaju završeno četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje, a na području 3 županije – Karlovačke, Splitsko dalmatinske i Grada Zagreba.
Financiranje: projekt se financirao iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. kroz Poziv „Podrška socijalnom uključivanju i zapošljavanju marginaliziranih skupina“
Vrijednost: 1.054.082,00 HRK
Razdoblje provedbe: od 02. travnja 2019. do 01. listopada 2020. – zbog epidemije produljeno trajanje do 1.12.2020.
Ciljana skupina su dugotrajno nezaposlene osobe (mladi do 29 godina nezaposleni dulje od 6 mjeseci i osobe starije od 30 godina nezaposlene dulje od 12 mjeseci). Uz dugotrajno nezaposlene moguće je uključiti osobe s invaliditetom, žrtve obiteljskog nasilja, mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi, mlade nakon izlaska iz alternativne skrbi te korisnike prava na zajamčenu minimalnu naknadu – neovisno o duljini nezaposlenosti, uz odgovarajuće uvjerenje. Radi budućeg rada s djecom s teškoćama uključuju se senzibilizirane osobe s četverogodišnjim obrazovanjem s iskazanim interesom za rad u odgojno obrazovnoj djelatnosti.
Aktivnosti:
- Stručno osposobljavanje (formalno obrazovanje) za poslove pomoćnika u nastavi za ukupno 60 polaznika, po jednu grupu od 20 pripadnika ciljane skupine, s područja Grada Karlovca i Karlovačke županije, Splita i Splitsko-dalmatinske te Zagrebačke županije. U skladu s izvedbenim planom teorijski dio edukacije proveo se početkom šk.god 2019./2020. do kraja kalendarske 2020. godine. Praktični dio, uključujući završni ispit i podjelu uvjerenja provodio se različitom dinamikom u gradovima, u skladu s otežanim uvjetima radi pandemije Covid-19.
- Neformalna edukacija osnaživanja i motivacije za ulazak u svijet rada uključujući i neformalnu edukaciju za pomoćnika u nastavi provela se za pripadnike iste ciljane skupine tijekom 2020. godine.
Provedene aktivnosti:
- Stručno osposobljavanje za poslove pomoćnika u nastavi – ukupno 218 sati teorijskog i praktičnog dijela proveden je u suradnji s osnivačima škola te samim školama koje su ustupile prostor za provedbu teorijskog dijela te osigurale neposredan rad s učenicima s teškoćama za praktični dio edukacije. Praktičan rad provodio se pod nadzorom koordinatora, stručnog suradnika škole, te uz osiguranu stručnu podršku iskusnog edukacijskog rehabilitatora. Tijekom praktične nastave kandidati pišu dnevnik i završni rad koji pismeno brane pred tročlanom Komisijom.
Program je verificiran za upis zvanja u e-knjižicu te je uključenim dugotrajno nezaposlenim pružio mogućnost uspješnijeg konkuriranja na obrazovnom tržištu rada te ujedno pridonio razvoju edukacijske inkluzije učenika s teškoćama.
Od ukupno 40 uključenih kandidata 33 polaznika stručnog osposobljavanja uspješno je završilo program, i to 13 u Splitu, 8 u Karlovcu i 12 u Zagrebu, dok je preostalih 7 odustalo iz osobnih razloga.
- Neformalna edukacija za pomoćnika u nastavi – prema utvrđenoj potrebi tržišta rada za educiranim pomoćnicama u nastavi na područjima provedbe projekta, projektna aktivnost neformalne edukacije usmjerena je na osposobljavanje polaznika za rad s djecom s teškoćama u razvoju kroz Edukaciju za unaprjeđenje vještina i sposobnosti za uključivanje na tržište rada. Uz osuvremenjeni modul „Podrška u obrazovanju – pomoćnik u nastavi“, razrađen po ESF modelu edukacije za pomoćnike u nastavi, obuhvaćene su i teme jačanja osobnih kompetencija polaznika, dugotrajno nezaposlenih osoba, kroz module „Komunikacija“, „Motivacija“ i „Priprema za rad“.
Edukacija ukupnog trajanja 40 sati se zbog okolnosti vezanih uz pandemiju Covid-19 izvodila dijelom kao izravna nastava, a dijelom je prilagođena i provedena u kombinaciji online i izravne nastave.
U edukaciju je uključeno 30 dugotrajno nezaposlenih osoba a 29 polaznika uspješno je završilo.
Zaključno, projekt Znanjem do posla pružio je mogućnost stjecanja kompetencija za rad s učenicima s teškoćama za 70 dugotrajno nezaposlenih osoba, od kojih su 62 polaznika što formalnog što neformalnog obrazovanja koji su uspješno svladali programe, njih 57 zasnovalo radni odnos temeljem ugovora o radu još za trajanja projekta.
Vidljivost projekta osigurana je izradom letaka i promotivnih materijala te objavama u Jutarnjem listu dok su projektni rezultati, uz sudjelovanje partnera, edukatora i edukanata, prikazani na završnoj konferenciji koja se održala online a praćena je od strane LIVE TV Croatia.
voditeljica projekta
Jadranka Brkljačić
Znanjem-do-posla_rezultati-projekta PDF