Savjetovalište za mlade
SAVJETOVALIŠTE ZA MLADE
od 15 do 29 godina
Pišite nam i dogovorite povjerljiv razgovor s psihologom
na e-mail: savjet.mladi.idem@gmail.com
Psihološko savjetovanje pruža podršku, jasnije sagledavanje problema, i nalaženje višestrukih načina njihova prevladavanja.
Savjetovalište za mlade je mjesto na kojem se može razgovarati o:
preokupacijama, teškoćama, brigama,željama i težnjama, ciljevima i načinu njihova ostvarenja, prilagodbi na novu sredinu,obiteljskim, prijateljskim i partnerskim odnosima,prevladavanju usamljenosti,uspostavi kvalitetne komunikacije,
samoodređenju na različitim planovima, razvoju samopouzdanja i samopoštovanja.
Opis aktivnosti
Program «Savjetovalište za mlade» djeluje kao sastavni dio aktivnosti Centra inkluzivne potpore IDEM. U savjetovalište se uključuju mladi u dobi 15-29 godina, na osobnu inicijativu, ili ih mogu uputiti škole, udruge i druge institucije, roditelji, nastavnici, stručnjaci iz Udruge ili izvan Udruge. „Savjetovalište za mlade“ je samostalna stručna aktivnost za mlade, a organizacijski je vezana uz druge programe namijenjene mladima u Udruzi. Mlade u Savjetovalište obično upućuju voditelji drugih aktivnosti u okviru CIP IDEM, a mogu doći i direktno u Savjetovalište.
“Savjetovalište za mlade» bazira se na konceptu individualnog psihološkog savjetovanja. Dosadašnje iskustvo pokazuje da je individualno savjetovanje potrebno i indicirano u radu s mladima u slučajevima kada oni samoinicijativno prepoznaju problem koji ne mogu savladati, ili su pak upućeni od drugih relevantnih institucija (škole, zdravstvene ustanove, drugi profesionalci).
Psihološko savjetovanje omogućava mladima da se bolje nose sa životnim promjenama. Pri tome se nastoji djelovati preventivno uzimajući u obzir njihove snage i razvijajući nove strategije u nošenju s teškim situacijama (jačanje osobnih potencijala, samopoštovanja, samopouzdanja i samozastupanja). Tijekom rada poteškoće se nastoje prevladati kroz promjenu perspektive i usmjeravanjem prema novim i dubljim razinama razumijevanja situacije koju doživljavaju kao problem.
Cilj
- Prevencija ozbiljnijih psihičkih poremećaja i poremećaja u ponašanju kod mladih polaznika viših razreda OŠ, srednjoškolaca, studenata, mladih s posebnim potrebama, psihičkim poteškoćama
- Podrška mladima u odrastanju i formiranju identiteta, te zdravog rasta i razvoja.
- Unapređenje kvalitete života, psihološke dobrobiti i mentalnog zdravlja mladih
- Pomoć mladima s posebnim potrebama u prevladavanju socio-emocionalnih problema
-
- Podržavanje
- zdravih načina suočavanja sa stresorima svakodnevnog života,
- uspješne prilagodbe na značajne životne događaje,
- rješavanja razvojnih kriza,
- razvoja zdrave komunikacije i dobrih međuljudskih odnosa,
- razvoja samopoštovanja i odgovornosti za kvalitetu vlastitog života
Projekt uz potporu Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba