Edukacija učitelja za prihvaćanje djece s posebnim potrebama po školama
S IDEMOM kroz standarde HNOS-a!
«Škola usmjerena potrebama učenika i programima podrške u školi i obitelji»
Standardi stručnog osposobljavanja i usavršavanja učitelja/nastavnika i stručnih suradnika za rad s učenicima s posebnim obrazovnim potrebama u hrvatskim školama
HNOS kao skup normi koje se u Republici Hrvatskoj od šk.god.2006./07. uvode u SVE škole, predvidio je i obvezu učitelja i stručnih suradnika na stručna osposobljavanja i usavršavanja za kvalitetniji rad u školama koje provode integracijsko uključivanje. U hrvatskim školama školuje se više od 10 000 učenika s posebnim obrazovnim potrebama. Imamo li dovoljno educiranih učitelja i stručnih suradnika za njihovo školovanje?
Stručnjaci IDEM-a, sveučilišni nastavnici, suradnici na izradi Planova i programa, osmislili su za Vas sljedeće modele edukacija:
1. model Osnovni program edukacije |
2.model Program edukacije iz odabranih tema |
10 tema s radionicama ( 80 sati) – 10 susreta (po 8 sati) ili – 5 weekend susreta |
Teme po izboru: 5 tema s radionicama – 5 susreta (2 sata po temi) |
|
|
Poželjan broj sudionika = 14-18 Oblik rada: stalna grupa, dva voditelja |
Broj sudionika nije ograničen Jedna tema – jedan predavač |
Cilj edukacije je stjecanje kompetencija učiteljstva i stručnih suradnika za prepoznavanje i razumijevanje potreba učenika s različitim razvojnim teškoćama, pronalaženje primjerenih sadržaja i postupaka u radu te poticanje pozitivnih odnosa kroz prihvaćanje različitosti. Ovaj autorizirani program edukacije znanstveno je evaluiran i verificiran u Hrvatskoj. Kroz edukacije je osposobljeno više od 500 stručnjaka! |
Cilj edukacije je stjecanje kompetencija učiteljstva i stručnih suradnika za prepoznavanje različitih obrazovnih potreba učenika, izradu i primjenu individualiziranih programa te njihovo praćenje i vrednovanje kroz rad s učenicima s teškoćama u učenju (npr. hiperaktivni učenici, učenici sniženih intelektualnih sposobnosti). Odabrane teme nastale su slijedom velikog interesa učitelja u hrvatskim školama |
Mjesto izvođenja: – izvan Zagreba Vaša škola – u Zagrebu – udruga IDEM |
Mjesto izvođenja: – izvan Zagreba Vaša škola – u Zagrebu – udruga IDEM |
Certifikat o završenoj edukaciji (80 sati) |
Certifikat o odabranim temama (2 – 10 sati) |
Cijena: za grupu od 18 polaznika = 400 kn po polazniku za jedan jednodnevni seminar (temu) u trajanju od 8 sati (ukupna cijena jednodnevnog seminara 7 200 kn) |
Cijena: 1.300,00 kn po temi |
Ako se edukacije izvode izvan Zagreba cijena se uvećava za troškove puta i smještaj.
|
|
Edukacije izvode vrsni stručnjaci IDEM-a: prof.dr.sc.Ljiljana Igrić, mr.sc.Snježana Sekušak-Galešev, prof.dr.sc.Zrinjka Stančić, mr.sc.Ðurđica Ivančić, mr.sc.Jasna Kudek-Mirošević i suradnici |
O predavačima
Predavač prof.dr.sc. Ljiljana Igrić poznati je psiholog i edukacijsko rehabilitacijski stručnjak, predsjednica Udruge. Njezina specijalnost je edukacijsko uključivanje, zagovaranje prava djece, savjetovanje roditelja djece s posebnim potrebama. Zaposlena je kao redovita profesorica u Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i izvodi više kolegija na preddiplomskom i diplomskom studiju iz područja teškoća u učenju, grupnog rada, supervizije. Stručno klinički rad ostvaruje terapeutskim radom s roditeljima i djecom u okviru Centra za rehabilitaciju fakulteta i Udruge IDEM. Autorica je brojnih znanstveni i stručnih radova te urednica nekoliko knjiga.
Predavač mr.sc. Snježana Sekušak – Galešev je psiholog čija je specijalnost psihodijagnostika i razvoj osoba s teškoćama učenja, rehabilitacija igrom, emocionalni razvoj osoba s posebnim potrebama i strategije učenja. Zaposlena je kao viši predavač u Odsjeku za inkluzivnu edukaciju i rehabilitaciju Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Stručno – klinički rad ostvaruje radom na dijagnostici i terapeutskim radom u Centru za rehabilitaciju fakulteta te vođenjem projekata usmjerenim na edukacijsku integraciju učenika s posebnim potrebama te edukacijama u okviru Udruge IDEM.. Posljednjih godina se intenzivnije bavi proučavanjem koncepata poremećaja pažnje i hiperaktivnosti u djece i mladeži. Do sada je objavila više znanstvenih i stručnih radova te poglavlja u knjigama i priručnicima.
Predavač prof.dr.sc. Zrinjka Stančić je edukacijsko rehabilitacijski stručnjak i bavi se programima podrške tijekom školovanja učenika s teškoćama u učenju u osnovnim i srednjim školama. Zaposlena je kao izvanredna profesorica u edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u Odsjeku za inkluzivnu edukaciju i rehabilitaciju. Izvodi kolegije na preddiplomskom i diplomskom studiju, Stručno-klinički rad ostvaruje radom u Udruzi (savjetovalište za učitelje i stručne suradnike) te u Centru za rehabilitaciju fakulteta (edukacijsko-rehabilitacijska podrška tijekom školovanja). Objavila je više znanstvenih i stručnih radova, poglavlja u knjigama, priručnicima za učitelje.
Predavač mr.sc. Ðurđica Ivančić je edukacijsko rehabilitacijski stručnjak, voditeljica podružnice Zagreb Udruge IDEM, dugogodišnja suradnica Fakulteta. Danas radi kao ravnateljica u OŠ Nad lipom u Zagrebu a dugi niz godina je izvodila poslove pedagoškog voditelja u Centru za odgoj i obrazovanje Gornje Prekrižje. Objavila je više stručnih i znanstvenih radova, poglavlja u knjigama.
Predavač mr.sc. Jasna Kudek Mirošević je edukacijsko rehabilitacijski stručnjak, voditeljica aktiva defektologa stručnih suradnika za grad Zagreb i Zagrebačku županiju, savjetnica za stručne suradnike defektologe. Zaposlena je u OŠ Dragutina Tadijanovića na mjestu stručnog suradnika. Članica je Udruge IDEM i suradnica na programima. Objavila je nekoliko stručnih i znanstvenih radova.
Članovi Udruge su stručnjaci s područja edukacijske rehabilitacije, psihologije, medicine i pedagogije, učitelji osnovnih i srednjih škola, roditelji i građani koji žele pomoći djeci s posebnim potrebama.